přeskočit k navigaci

Na cestě k drogové závislosti

Protože se odolnost vůči droze zvyšuje, může marihuana vést uživatele ke konzumaci silnějších drog, aby dosáhli stejně intenzivního opojení. Když účinky začínají polevovat, osoba se může uchýlit k silnějším drogám, aby se zbavila nechtěných stavů, které ji kdysi vedly k užívání marihuany. Samotná marihuana nevede člověka k užívání jiných drog – lidé užívají drogy, aby se zbavili nechtěných situací nebo pocitů. Droga jen na chvíli (marihuana) maskuje problém (když je uživatel v opojení). Jakmile „rauš“ pomine, nechtěný stav či situace se vrátí mnohem intenzivněji než předtím. Uživatel pak může sáhnout po silnějších drogách, protože marihuana již dále „nefunguje“.

„S vého prvního jointa jsem dostal na hřišti ve škole. Dneska jsem závislý na heroinu a právě jsem podstoupil osmou léčbu drogové závislosti.“
– Christian, 23 let

Naprostá většina uživatelů kokainu (99,9 procent) začala nejdřív se „vstupní drogou“ jako je marihuana, cigarety nebo alkohol. Jistěže ne každý, kdo kouří marihuanu a hašiš, začne užívat tvrdé drogy. Někteří uživatelé se k tvrdým drogám neuchýlí nikdy. Někteří přestanou sami od sebe užívat i marihuanu. Ale někteří sáhnou po tvrdších drogách. Jedna studie zjistila, že u mládeže od 12 do 17 let, která užívá marihuanu, je 85krát větší šance, že začne s kokainem a že 60 procent dětí, které marihuanu kouří před patnáctým rokem života, skončí na kokainu.

Marihuana je někdy kombinována s tvrdšími drogami. Jointy jsou někdy namáčeny do PCP, silného halucinogenu. PCP je bílý prášek, dostupný i ve formě roztoku, který je pak užíván společně s kanabisem. PCP je známé jako látka způsobující násilné chování, která vyvolává těžké fyzické reakce včetně záchvatů, kómatu a dokonce způsobí smrt.

« Škodlivé účinky marihuany

Za kouřovou clonou »

Kapitoly:

Stáhnout v PDF

Další brožury

Marihuana aneb Maruška, Tráva, Rostlina, Kytka, Skunk, Gandža, Brko, Majoránka, Špek, THC, Marijánka, Zelí, Kouření, Hulení, Kanabis, Joint, Prd, Grass

Informace o copyrightu

© 2005-2009 Řekni ne drogám – řekni ano životu, o.s. Všechna práva vyhrazena. Logo „Řekni ne drogám – řekni ano životu“ je ochranná známka ve vlastnictví Foundation for a Drug-Free World a je použita s jejich svolením. NARCONON je ochranná známka ve vlastnictví Associationn for Better Living and Education a je použita s jejich svolením.